محیط کسب و کار

تعرفه حقوق گمرکی ماشین‌آلات یک‌درصد می‌شود

معاون صنایع عمومی وزارت صمت اعلام کرد که تعرفه واردات ماشین‌‌‌آلات صنعتی و معدنی هفته آینده در مجلس شورای اسلامی تعیین‌تکلیف می‌شود و احتمالا تعرفه حقوق گمرکی این کالاها به یک‌درصد کاهش می‌‌‌یابد. به گزارش «ایسنا»، محمدمهدی برادران اظهار کرد: با پیگیری‌‌‌ معاونت صنایع عمومی وزارت صمت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرحی آماده شده که با نظر مثبت هیات‌رئیسه و احتمالا با بیش از ۵۰امضای نمایندگان مجلس، هفته آینده، خارج از دستور در دستور کار مجلس قرار گیرد.

به گفته وی، تفاهم دولت و مجلس بر سر این است که اگر معافیت گمرکی ماشین‌آلات صنعتی برنگردد، حداقل تعرفه حقوق گمرکی به یک‌درصد کاهش می‌یابد تا بازسازی صنعت و واردات ماشین‌آلاتی که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود ندارد، با حداقل حقوق گمرکی انجام شود. اوایل تیرماه، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌‌‌ای به رئیس‌جمهور با بیان اینکه افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، افزایش مضاعف مالیات ارزش افزوده کالاهای وارداتی را در پی داشته که در مجموع باعث افزایش هزینه‌‌‌های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم خواهد شد، خواستار کاهش حقوق گمرکی برای مواد اولیه، واسطه‌‌‌ای، اجزا، قطعات، ماشین‌آلات و تجهیزات که با احتساب سود بازرگانی، حقوق ورودی آنها حداکثر ۱۰‌درصد بوده به یک‌درصد شد.

بر اساس بند «ه» تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد، از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی، نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ای‌تی‌اس) در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی است. همچنین در سال ۱۴۰۱ نرخ چهار‌درصد حقوق گمرکی یادشده در صدر بند «د» ماده «یک» قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌‌‌های کشاورزی و دامی به یک‌درصد تقلیل می‌‌‌یابد. نرخ سامانه ای‌تی‌اس بانک‌مرکزی، نرخی نزدیک به بازار است. همچنین امسال معافیت گمرکی ماشین‌آلات صنعتی حذف شد. البته قانون معافیت گمرکی ماشین‌آلات، قانون دائمی بود که با یک قانون یکساله بودجه لغو شده و به نظر می‌رسد حداکثر لغو قانون یادشده فقط امسال باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا